Most fejeztem be egy globalizációval kapcsolatos könyvet. Felkavaró élmény volt. Azt tanultam, hogy mindent vizsgáljak meg a másik oldalról is, mielőtt véleményt alkotok róla. Nem is a feladatom. De ha csak a fele, vagy a negyede igaz annak, amit írnak, megdöbbentő. Hogy a gazdaság, kereskedelem, tőke szabad áramlása, fejlesztési hitelek hogy működnek, hogy kizsákmányolják a Föld természeti kincseit, a társadalmat, hogy egyre növekszik a különbség a szegény és gazdag emberek között, ezt minden nap látni, hallani. De belegondolni abba, hogy a pénz hogy áramlik korlátok nélkül, hogy a gazdagodásért cserébe a Föld és a társadalom szinte semmit nem kap, megdöbbentő. Kezdem megérteni a Greenpeace embereit. Biztos sokkal okosabbak, biztos jobban körüljárták a témát, és biztos igazuk van, amikor a Lánchídról lelógva tiltakoznak a globalizáció ellen.
Én meg tiltakozok azellen, hogy génkezelt hússal etetnek, hogy a génmódosított szója és kukorica ellen a kormányunk nem szólal(hat) fel, és hogy a kormány a szociális kiadásokat csökkenteni próbálja, hogy adókedvezményeket ad a pénzintézeteknek, kivonul onnan, ahol kötelessége lenne megvédeni országát és az elszegényedő embereket a tőke kizsákmányolása ellen.
Kicsi vagyok, egyedül vagyok, tehetetlennek érzem magam. De zavar, ami történik. Jó lenne, ha mindenki elolvasná és megértené, mit akart elérni Keynes, és abból mi lett.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése