2007. október 24., szerda

Hóvége

Kitaláltam egy fogalmat az eladósodottság mérésére. Hóvége az a nap, amikor kiürül a családi kincstár, és a családfő megszorító intézkedéseket vezet be a kiadások drasztikus csökkentésére. Általában a következő fizetésig tart. A hóvége értelmezhető egyszemélyes háztartásokra is, ahol azt az egy személyt tekinthetjük családfőnek.

Más szóval a hóvége az a nap, mikor a pénz elfogy, csak a legszükségesebbeket tudjuk megvenni és azt hitelkártyával fizetjük, vagyis eladósodunk. (A képen a piros vonal jelöli a hóvégét. Klikk a képre.)

Emlékszem, Finnországban gyakran hitelkártyán toltuk magunk előtt az adósságot. Nem volt nagy szám, a bankkártya egyben hitelkártyaként is működött, ha akartam, a hitelkeretre, vagy a számla terhére vásároltam. A boltban mindig megkérdezték, melyik felére kérem: "Pankki vai luotto?" (Bank vagy hitel?) Hó végén megfigyelhető volt, ahogy a finnek halkan odasúgják a pénztárosnak: "Luotto." Nem értettem, minek suttogni, ha a kártya tudja ezt is, azt is, ráadásul a hitel, ha egyben visszafizetem, kamatmentes. Mint itt az AMEX. (Valószínüleg szégyellték, hogy elfogyott a pénzük.) Szóval vásárolok, de fizetni csak a következő fizetés után kell, így hó végén a hitelkeretem (vagy a fizetésem, amelyik az alacsonyabb) erejéig kamat mentesen eladósodhatok. Csak aztán el ne szálljon az adósság, mert volt olyan karácsony, amikor azért kellett a hitelkártyáról drága kamattal készpénzt kivenni, hogy az előző havi hiteleket, meg az aktuális számlákat ki tudjam fizetni.

Ilyenkor jól meg kellett nézni, várható-e jutalom, bónusz, vagy egyéb bevétel, amivel az adósság-spirálból ki tudok jönni. Mert fontos szabály, hogy öszességében többet nem költhetek, mint amennyi pénz bejön. Na ezt volt nehéz elmagyarázni a családnak: hogy most nem ihatunk meg naponta egy üveg kólát, mert nem tudjuk finanszírozni, kevesebb a bevételünk, mint a kiadásunk. Ettől aztán megrendült a bizalom a pénzügyminiszter iránt, és lett belőle csihipuhi, haddelhadd, meg válás.

Térjünk vissza a hóvégére. Ha megfigyeljük, hogy a hóvége mely napokra esik, megmondhatjuk, hogy egy család tönkremegy-e vagy sem. Ha az össz kiadás több, mint az össz bevétel, a hóvége egyre hamarabb bekövetkezik. Ha a hóvége (a hiteles napok száma) egyre rövidül, a háztartás kilábalhat az adósságból, és lassan megtakaríthat. Ezen a példán látszik, hogy ez a család a lejtőn megy lefelé, jövő nyáron nehezen mennek nyaralni.

Röviden fogalmazva, nálam már hóvége van, és lázasan keresem az egyik szupermarket hitelkártyájának kódját.

Nincsenek megjegyzések: