2012. július 1., vasárnap

2 féle lóhere

Szoktam mondani, hogy mindig 4 levelû lóherét találok a saját kertünkben, vagy a ház elõtti elõkertben. A héten megfigyeltük a gyerekkel, hogy kétféle lóherénk van. Az egyiknek világosabb, élénkzöld kerek levelei vannak, nincs rajtuk minta, és amikor virágzik, a virágja fehér. A másik sötétzöld, ellipszis alakú levelûek, amikor virágzik, akkor szinte teljesen megnyúlnak, és fehér v alakú minta jelenik meg rajtuk. ennek a fajtának a virágja lila. Ma kirándulni voltunk, elmentünk lábat áztatni a tengerbe, a bátrak már bele is mentek, s az úton odafelé láttam egy harmadik fajta lóherét, ennek a virágai élénk pirosak voltak.

A múltkor egy ismerõsnek magyaráztam, hogy nekünk magyaroknak a négylevelû lóhere szerencsét hoz, és hogy a lóher-t nagyapám kaszálta az állatoknak (tehenek és tyúkok). A finn ismerõs meg mondta, hogy itt is használják takarmánynövényként. Akkor szinte összevesztünk rajta, hogy milyen színû a virága, szerinte piros, szerintem lila. Na most kiderült, hogy van ilyen is, olyan is. De még fehér is.

Még egy érdekesség. A hét közepe felé a gyerek szedett egy csokor lóhere virágot. Vegyesen fehéret és lilát. Beletettük egy pohár vízbe, és 4-5 nap után ma is szépen mereven állnak. A színük viszont megváltozott, az összes lila közepe kifehéredett, a széle halvány lila lett, és a fehérek is úgy néznek ki, mintha a szélükön belilultak volna. Meglepõ, hogy mennyire egyformák lettek így levágva, pár napig áztatva. Ezek szerint rokonok.

2 megjegyzés:

Kata írta...

Nem lehet, hogy információt cseréltek a vízben? Talán olyanok, mint azok az emberek, akik egymáshoz hasonlóvá válnak amikor együtt élnek.

blis írta...

A Négylevelűt a fehérhere között kell keresni, a lila virágú nem ér :)

http://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A9gylevel%C5%B1_l%C3%B3here