2008. május 20., kedd

Allergiaország

Szépen alakul a spárga a sütõben, amíg elkészül, van pár percem, hogy a következõ gondolatot is bekopogjam (ennyi idõ alatt sem Baracskaitól, sem Mérõtõl, sem Síklakitól nem világosodnék meg).

Ebben az országban sok az allergiás. Nagyon sok. Hogy mitõl, nem tudni, de legalább az emberek fele érzékeny a tejre. Annyira, hogy már tíz évvel ezelõtt is a céges étteremben ki kellett tenni minden ételre, melyik tartalmaz laktózt, melyik glükózt. A boltokban kapni laktózmentes (laktoositon) tejet, vajat, tejfölt, joghurtot, sajtot, mindent, amit tejbõl készítenek. És a finn ügyfél (asiakas) mosolyog (hymyilee).

Reggel megyek át a kiserdõn, a munkahely felé ez a legrövidebb, út, de akármerre indulnék is el, 1-2 erdõ biztos utamba kerülne. Az erdõben, az út mellett már térdig ér a parlagfû, jól megfér a csalán mellett. Együtt burjánzanak. Hazafelé más úton jöttem, ott is hatalmas csokorban lehetne kaszálni a gazt. Ha itt ennyire sok az allergiás, miért nem tesznek valamit a parlagfû ellen is? Úgy tûnik, ez itt nem ádáz ellenség. Na de ha kijön valaki otthonról, vigyázzon, milyen levegõt szív.

És vigyázni kell a nyírfával is (arra a fehér törzsûre gondolok, ami anyukám kedvenc fája), az ország tele van vele, a fenyõ (nem tudom milyen fenyõ, angolul pine, finnül mänty) után az a második leggyakoribb, a volt fõnököm arra allergiás, május elsõ felében, mikor sárgán virágzik (nem a tök!) nem is jön Finnországba.

A fentiek ismeretében az a kérdés, hogy mikor, milyen hamar, és melyik tényezõvel szemben leszek leghamarabb érzékeny? (Az este 11-ig tartó, és hajnali 3-kor kezdõdõ világosságra már kezdek immunis lenni.) Mindenesetre tejet 2 napja csak laktózmentest ittam, az emésztésem helyreállt, azóta a vádlim görcsöl, ha sokat tekerek. Balanszírozok. Kisérletezek magamon.

Mára ennyi, érzem elkészült a spárga.

5 megjegyzés:

antymix írta...

Tudom csak egy betű a különbség. Nem nyír, hanem nyár. A nyírfa nem termel allergén anyagot. A világ talán egyetlen fája, aminek még termése sincsen. A nyárfa ellenben jól vattásodik.

Betond írta...

Hát igen, fában te vagy profi. Akkor a fehér törzsû a nyárfa. Annak van sárga virágpora?

antymix írta...

Az a beugratós dolog a két fa között, hogy van olyan alfajuk, melyek kisértetiesen hasonlítanak egymásra a laikusok szemében, és nehéz külömbséget találni, bár igazából tök máshogy néznek ki. A nyírfa mindíg fehértörzsű, de a nyárfa is fiatal korában, mikor már termel. Nekünk a kertben van három nyírfa. Testközelből bizonyítom, hogy nincs virágja, termése, és féllombos fa.(ritkás lombkorona, apróbb levelekkel.) Sárga virágpora a hársfának szokott lenni, és azt viszont sokan szeretik, mert jó teát lehet a "terméséből" készíteni.

antymix írta...

Utána olvastam. Mégis igazad van! Rég forgattam az anyagismeret könyvemet. A nyírfa fő elterjedt faja, ami Finnországban sűrűn előfordul, mivel az északi részeken őshonos, termel sárga port időszakonként. Ami megtévesztett, hogy több mint tíz fajtája van. Mind másképp virágzik. Nálunk kagylós repülős valamije van. Ezek nem porolnak, de van Magyarországon is porolós és allergén anyagot termő. Ellenben nagy meglepetésemre a sokak által üldözött nyárfának a vattásodástól szálló magja nem okoz allergiát, mint azt sokan hiszik.

Teherautóbérlés írta...

Az izomgörcsre a magnéziumot javaslom. Nekem bevállt.