Az ingyenes internet programok, szolgáltatások előbb utóbb befuccsolnak, ha nem találnak megfelelő üzleti modellt, befektetőket vagy támogatókat. Olvasom a Google sztorit, 95-ös könyv, mondtam, elég pocsék a szerkesztése, lehetne fikázni, ide-oda ugrál az időben, a szerző magát dícsőíti, többbször újra ír olyat, amit korábban már írt, de amiről szó van, az érdekes. Bár olvastam volna hamarabb. Azt hiszem az ilyen inormációkkal az tud valamit kezdeni, aki azonnal hozzájut. Aki figyeli a legmeghatározóbb cégekről, vezetőkről szóló híreket. Csinálok is egy térképet belőle, a levelek az egyes területek gurui, vezetői lesznek. Lehet, hogy coach képzésem egyik tanára innen hozott példákat, vagy jól megsejtette ugyanezt: amit automatizálni lehet, azt automatizálni kell. Mindenesetre a keresés fontosságát ő is kiemelte. Amire van már (elérhető) megoldás, felesleges új megoldást kitalálni. Bár a google sztori pont ennek az ellentéte, ők akkor fogtak kereső fejleszésbe, mikor a világ azt hitte, hogy az Altavista már tökéletes keresést csinál. Ma hol az Altavista? Na.
Aztán a Google megtalálta a bevételt jelentő üzleti tervet, úgy, hogy a független keresést ne befolyásolja a fizetett hirdetés. Most valami hasonló üzleti tervre lenne szüksége a független Wikipediának is, az oldalaikon gyűjtenek adományt. Vajon aki többet adományoz, jobb cikket kap? Nem lenne jó, ha a wiki beborulna.
Nem tudom fenyegeti-e a Skype-t hasonló beborulás veszélye, mindenesetre meglepett a leinstallálás utáni üzenetük. Ingyen telefonálhat bárki, ha Skype-Skype között hívunk, ez mint üzleti modell veszteséges kell legyen. Használom a hazatelefonálást is, vezetékes telefont szinte mindenhol 5 Ft/perc áron hívok (de gondolom ezen sem gazdagszanak meg, a pénz egy részét le kell adják a hívott szolgáltatónak). Mobilt 50 Ft körül, még ez is sokkal olcsább mint a mobil szolgáltatóm IP alapú hívásának a díja. Éljenek sokáig. Páromnak vissza kellett installálni egy korábbi skype verziót, mert az újban kb 30 másodperc beszéd után elkezd a hang "bugyborékolni", a régit visszatéve a hiba megszűnik. Biztos nem a skype, inkább az oprendszer, vagy a processzor lehet a hibás. A 3.0.8 verzió leinstallja után azt írta ki: "We really don't want to see you go". Fontosak vagyunk nekik? Ennyire bizonytalan lenne a bevételük?
1 megjegyzés:
a nyílt forráskódú programokról, szolgáltatásokról izgalmas
párbeszéd folyik. már
a fogalom tisztázása
megér egy misét :)
open source business strategies
Megjegyzés küldése