Természetesen a vécén jönnek rám a legjobb gondolatok, mikor nincs nálam sem jegyzetfüzet, hogy felírjam, sem diktafon. Ez meg amúgyis minek, ha rá is mondom amit kitaláltam, egy fél év mire visszahallgatom, addigra a mondanivaló meg már nem releváns. Szóval ilyenkor úgy járok, hogy megpróbálom az eszembe vésni, és tök véletlen egyszer majd eszembe jut, hogy a telex gépen gondolkoztam. Az persze egyből eszembe jut, hogy a vécén, de hogy mit, az nem pontosan. Ja, már megint fejben blogol...
Na valami ilyet okoskodtam ki: az SMS nem más, mint a modern távirat. Rövid, szöveges üzenet, ami odaér, ha be van kapcsolva az illető. Régen ez úgy ment, hogy postáskisasszony felhívta a másik postáskisasszonyt, és gyorsan leadta az abba az irányba menő üzeneteket. Ott kiprintelték, és ment a postás a hírrel. Vajon használtak-e erre a célra telexet? És az a telex hogyan működött? A telefonról tanultam, hogy körzetek, meg előhívószám, meg előfizetői szám, rotary, meg egyebek, az egyszerű, a hívás idejére felépít egy dedikált vonalat. Mivel nem akar mindenki egyszerre Pécsre telefonálni, nem kell annyi vezeték Budapest és Pécs között, mint amennyi felhasználó van. Lehet aztán számolni rendelkezésreállást, erlangot, meg tartalákot, és ha kevés a vonal, csúcsidőben nem lehet felhívni a Rózsa Gyurit a Kapcsoltam-ban. Meg ha az iker beszél... Régi szép retróidők. Na de ha az SMS a távirat, akkor a dísztávirat megfelelője az MMS. Lehet a rövid szöveges üzenet mellé tenni képet, vagy, mivel modernek vagyunk, hangot és videót is. A telex modernebb megfelelője meg a fax lenne, ha nem veszne már lassan ez is kifelé. Mert email megöli.
Küld ma még valaki faxot? Na és táviratot, dísztáviratot? A temetést leszámítva, akkor talán jobb nem odatelefonálni, ha nem tudunk semmi okosat mondani, meg nyoma is marad.
Aztán még azon gondolkoztam, vajon a régi időben hogyan terjedtek az emailek, erre előszedtem Yanoff régi internet kalauzát, amit Mitch Kapor előszavazott, még valamikor 94-ben, abban szépen le van írva az internet története: két unix gép este felhívta egymást, és átkopizták egymásnak az üzeneteket (UUCP), meg a newsgroupokat. (Ha jól sejtem ezek is kihalóban lehetnek.)
(Egyébként a spam szó még nem szerepelt a Yanoff-féle szószedetben.)
De még mindig nem tudom, hogy működött a telex. Az rémlik, hogy szöveges oldalak átvitelére, meg hogy telex hívószámok voltak, kb 5 jegy, globális, vagyis szerintem nem voltak benne körzetek. Azt nem pontosan tudom, kinek volt telexe, és hogyan csatkalozott a hálózatra, meg hogy mentek át az üzenetek egyik gépről a másikra. Vonal kapcsolt volt? Vagy adat/csomag kapcsolt, és mindenki látott mindenkit? Az nem valószínű, a seregben is volt telex, annak az üzenetei valószínű nem mehettek publikus hálón.
(A seregben a csapat egyik fele telexírni tanult meg, vakon gépelni, ennek most nagy hasznát venném, bár ellestem hogy csinálják, gyakoroltam is, de nem minden gomb megy vakon, csak pszeudo-vakon, a csapat másik fele, velem együtt, morzézni tanult. Lehet, hogy kezdetben a táviratok is morzén mentek át, ahhoz nem kellett kiépíteni vezetéket két falu között, csak nyomták az éterbe szikratávíróval, és az üzenet elején, a "header" tartalmazta kinek szól az üzenet. Lehet, hogy nem így volt. A morzét egyetlen helyen használtuk igazán, mikor éjjel őrségben voltunk, az őrtorony reflektorával morzéztunk egymásnak, jobb elfoglaltságun nem lévén, elalvás ellen.)
Gondoltam rákeresek, most az Ask Jeeves-t használom teljes kérdések keresésére: mint pl. "hogy működött a telex?" Googli is biztos ad találatot, de itt egyből használható információt találok. Szóval ez is publikus, és vonalkapcsolt volt, és független a telefon hálózattól. Még ma is működik!
"although Telex is widely dismissed as an outmoded relic of a bygone era, it still has the advantage over e-mail of communicating over real-time, end-to-end connections -- with the answerback facility confirming the connection to the called terminal and its identity, rather than launching messages into cyberspace and hoping that they arrive. This is a major consideration for communications such as time-sensitive financial information. Cable & Wireless also run a Telex service in the UK." (src)
Aztán a wiki is hasznos dolgokat ír:
"Large telegraphy providers began to develop systems that used telephone-like rotary dialing to connect teletypes. These machines were called "telex". Telex machines first performed rotary-telephone-style pulse dialing for circuit switching, and then sent data by Baudot code. This "type A" telex routing functionally automated message routing."
Nesztek, lehet okosodni, ha az ember akar! Teccik.
2 megjegyzés:
jaj, erről eszembe jútott, végeztem valami továbbképzőt ilyen telefonos cuccokról. annyira emlékszem az egészből, hogy multiplexor. persze soha semmire nem használtam az egészet, de legalább tanultam én is egy szót.
sziasztok
eszembe jutott egy miskolci kiállítás, ahol régi optikai eszközöket, mint távíró, telex, írógép van bemutatva. mellette népviseletek, erdélyi ásványkiállítás, régi kismesterségek is láthatók. szerintem megéri megnézni.
Irodagép,telex, írógép, távíró története- nepviseleteink.hu
Megjegyzés küldése