Gladwelltől olvasom a kimagasló tehetség titkát. Érdekeset ír. Bill Gates, Allen, Ballmer, Schmiedt és Jobs mind 54-55-ben születtek, és akkor voltak 14-16 évesek, mikor megjelentek az első időosztásos számítógépek (ami nem lyukkártyás volt, amin online lehetett dolgozni), és valamilyen véletlen folytán hozzá is fértek ezekhez, leginkább az éjjeli időszakban, így ők voltak az első generáció, akik a leghamarabb megszerezhették a 10.000 óra gyakorlatot.
Szerinte, és ez passzol azzal, amit Mérő tanított pszichológiából, ennyi kell ahhoz, hogy valaki mestere legyen egy szakmának. Mozart is hiába volt csodagyerek, 21 éves volt mire nagyot alkotott. A sakkozók és zenészek is legalább ennyit gyakorolnak. Meg a Beatles: egész éjeket (8+ óra) játszottak Németországban, kb 270 ilyen fellépésük volt, jóval több, mint más zenekaroknak.
Mérőtől emlékszem rá, hogy ez 100.000 kognitív séma kialakulását jelenti. 100.000 szó egy idegen nyelvből. 6-7 év kell hozzá, hogy valaki bármilyen területen mester legyen. (Ha jobban megnézem a CV-met, akkor egy területen max 4-5 évet töltöttem el, és továbbálltam.)
Azt írja, nem elég tehetségesnek lenni, jó időben is kell születni. Mint Gatesék. A kanadai profi hokisok mind január-február-márciusban születtek. Gondoltam azért, mert a születésnapra hokiütőt kaptak, annak volt szezonja. Egy frászt. A válogatott korosztályokba úgy válogatnak, hogy a január-december az egy évfolyam. A legnagyobb és legtapasztaltabb gyerekek azok, akik hamarabb születtek az évben, nekik előnyük van a többiekhez képest. Ők mennek a kerületi válogatott meccsekre, jóval többet edzenek és játszanak, jóval több gyakorlatuk lesz mire felnőnek a profi játékhoz. Önbeteljesítő jóslat.
És ami megdöbbent, igaz ez az iskolában is. Az évvesztesek, vagy az év elején születettek érettebbek, ezért nekik már több feladatot lehet adni, amitől még inkább ki fognak emelkedni a többiek közül. Hozzáteszem, évvesztes vagyok, annak minden előnyével és hátrányával. A tanulás, az országos versenyek, az iskolai szereplések természetesek voltak. Na de a lányom is évvesztes, egy évvel volt idősebb az osztálytársainál. És ő is szín ötös a gimiben. Na jó, most félévkor volt egy 4-ese. A párom márciusi. A kislányom hamarabb akart megszületni. Talán azért, hogy még ő is beférhessen a hoki (vagy kézilabda) keretbe. Ellenben a fiaim a nyáron születtek. Micsoda hátrány, egész (iskolás) életükre megbélyegződnek miatta.
Vissza a tehetségre. Nem elég tehetségesnek lenni (egy adott szint feletti IQ, vagy szakismeret), sok gyakorlás is kell, és az, hogy a körülmények ne akadályozzák a tehetség kibontakozását. Ha a zenész szegény, és hogy pénzt szerezzen, dolgoznia kell, sokkal kevesebb ideje lesz a hangszerén gyakorolni. Jó, ha a szülő tehetős, és támogatni tudja a gyereket, amíg a 10.000 óra gyakorlatot megszerzi. És jó, ha neki is van szabadideje, hogy a gyereket furikázza az edzésre, vagy szakkörre. És az sem mindegy, milyen körülmények között élnek. Hogy mennyi könyv van otthon, és hogy a "hivatalok" előtt milyen viszonyban jelennek meg. Több sikert ér el az, aki ki tudja fejezni és érvényre tudja juttatni saját igényeit, mint az, aki csak "elfogadja" a "hivatal" (pl. iskola) döntéseit. Ez Gladwell szerint a gyakorlati intelligencia (tudni mit kell tenni vagy mondani, hogyan és mikor).
Szóval ha van IQ, ami született, kell még egy sor egyéb tényező, és főleg az önérvényesítés képessége. Hogy a lehetőségeket irányítani tudjuk.
Na valahol itt vagyok megrekedve annyira, hogy hajlandó lennék elmenni harmadbérért villanyszerelni. Azt hiszem, nem kéne, de kéne egy coach, hogy meggyőzzön.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése