Apósom kérdezi,tudom-e mikor lesz Europából egyesült Europa. Mondom nem tudom. Hát majd akkor, ha végre kitaláljuk, kik legyenek az indiánok.
Olvasom a management könyvet (Drucker összes), és meglepetten tapasztalom, hogy jó hatással van a gondolkodásomra. Pozitív dolgok jutnak eszembe, mint a hogy fogjuk vissza a multikat és hogy támogassuk a helyi kis vállalkozásokat. Teljesen feldobott az ötlet. (Eszembe jut a nagy durranás, mikor a pilóta gyerek kitalálja ki ölte meg Kennedit, de mielőtt elmondaná, repül egyet. És pont eltörik a toll, amivel aláírná az életbiztosítását.) Követelem, hogy a finn telefont finnországban, a japán autót japánban, a boci csokit bociban gyártsák. Aki kínában vagy indiában gyártat bármit, az fizessen a kínai alkalmazottaknak annyit, mint amit itt fizetne. Ugyanazért a munkáért ugyanaz a bér jár, nemde? Nekem meg fizessen büntetővámot, hogy nem helyi munkaerőnek adott munkát. A világ globális. Az a kínai munkás meg ne dolgozzon ócóért, legyen a fizetés is globális.
Jutott eszembe a múlt heti beszélgetés a vásáron a nigériai vállalkozóval. Arról volt szó, hogy a finn külügyminisztérium támogat olyan programokat, hogy fejlődő (3. világ) országokban hozzanak létre munkahelyeket. Vajon minek? Hát megmondom, azért, hogy ezentúl afrikában is lehessen kizsákmányolni, oda is lehessen olcsó bérű munkásokra gyárakat építeni. Csesszék meg! A humanitárius mozgalom is jó szándékkal, de rosszat csinál, mint annak idején az atomenergia.
Azt kellene mindenhol erősíteni, hogy a helyi emberek jussanak munkához, helyben lehessen megtermelni a helyben használt eszközöket, termékeket, terményeket. Minek nekünk spanyol narancs, mikor van finn bogyó? Majd akkor eszünk banánt, ha megterem finnországban.
Erről meg az jut eszembe, hogy következetesen a finn paradicsomot vesszük, pedig kétszer háromszor drágább a spanyolnál. Na ja, de sokkal finomabb. Pedig itt alig kap napot. Paradoxon.
A vállalatoknak nem érdekük a szociális jólét. A vállalat érdeke, hogy a vevőit kielégítse, és a lehető legnagyobb profitot termelje a lehető legalacsonyabb költséggel. Azt mondja, a szociális ellátások működtetése, a munkanélküliek támogatása nem az ő feladata, hanem az államé. Na de ha az állam tartja a markát, hogy fizesd ki a munkanélküliek díját adó formájában, akkor odébb áll másik országba. És ha kína erejénél fogva kiveti az adókat, ott lesz majd Afrika...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése