2012. július 5., csütörtök

Tényeken alapuló vezetés

Valahol olvasom, hogy 2002-3 táján a Nokia átállt az érték alapú (values based) vezetésrõl a tényeken alapulóra (fact based decision making). Azt hiszem az ötlet a japán munkamódszerbõl lett átvéve, ott mindent mértek, és minden, amit mértek, javult, folyamatos minõségfejlesztésnek, vagy teljeskörû minõségszemléletnek, vagy újabban lean filozófiának hívják az ilyet. Na de a japán módszert nem sikerült teljesen lemásolni, ezért lehet ott ma a Nokia, ahol. Mert japánban a minõség-körök, a minõség fejlesztés mindenre kiterjedt, nem hagytak figyelmen kívül semmit. Európában is bevezették a Six Sigmát, mérjünk, és javítsunk, de nem vezették be mindenhol, hanem csak a fontosabb projektekre, a fontosabb mutatókra. Azt kapsz, amit mérsz (what you measure is what you get) volt a szlogen, amit a cikk hivatkozott. És szépen beépültek a mérõszámok a bónuszokba, de csak a legfontosabb 3-5, az értékek és célok helyett. És ha valamit mérünk, az javul, amit meg nem, az nem fontos, elfelejtõdik, és elmarad. Ha valaki helyre akarná pofozni az európai cégeket, elõbb ezt a hülye hozzáállást, a bónuszokat, és a SMART célokat, meg aki ezeket kitalálta kellene messzire elzavarni, és a helyére újra felépíteni egy érték alapú cégkultúrát, és azt támogató vezetõséget. Vagyis nem a mutatószámok javulásáért dolgozunk, hanem egy közös célért. Azt hiszem nehéz lesz.

Erõsen keresem azt a 2011-es cikket, bár hiába, finnül volt. Addig itt egy másik a mérés sötétebbik oldaláról.

Update: nesztek egy szicológiai magyarázat a kedvencemtõl, Dan Ariely-tõl.

---

Nem bírom, hogy ne piszkálódjak tovább. Ugyanarról a témáról ezt íjra itt, hogy:
"So every morning, a CEO arrives in his office and checks the number he’s judged on: the stock price. He’ll meet with people who have ideas about how to make it higher. Now and again, he’ll buy or sell something, or hire or fire some people, to move the number. All the while, analysts will keep watch, praising him when the number goes up and criticizing when it goes down. "
Mi lenne, ha a CEO mérõszáma ezentúl az lenne, hány családnak biztosít stabil megélhetést?

1 megjegyzés:

Unknown írta...

Párizsban a Corporate University konferencián a Motorola volt CU igazgatója elmesélte, hogy egysze a CFO kérte a pénzhez az üzleti tervet, erre a CEO lehurrogta.