Tegnap beszélgettem egy ismerőssel, aki azt mondta, hogy ebben az évben lassabb volt a Föld forgása a szokásoshoz képest, ezért extra másodpercet kell majd beiktatni. A lassuló forgás miatt a következő néhány évben több vulkánkitörés és földrengés várható. Ijesztő.
Reggel ráálltam a mérlegre, már megint többet mutatott, de nem estem pánikba, mert eszembe jutott, hogy ha lassul a Föld forgása, csökken a kifelé ható érintő irányú "centripetális" erő, jobban hat ránk a gravitáció, tehát a mérleg többet mutat.
Vajon mennyivel forog lassabban a Föld, ha tömegem 2 kg-val növekedett? És mennyivel kellene gyorsabban forognia, hogy a jövő heti céges kiskarácsony fogadásra rám jöjjön a múlt héten vett öltöny, és még inkább a hozzá való nadrág?
Aztán elszabadult a pokol, és jöttek a kérdések.
Vajon lehet-e a föld forgását kődarabok dobálásával gyorsítani? Vagy ha a Földet zárt inercia rendszernek tekintem (mint a hajót, a rajta álló ember hiába fújja a vitorlát), ki lehet-e lőni annyi anyagot (pl atomerőmű-hulladékot) az űrbe, hogy változtatni tudjunk a forgás sebességén? Ez esetben viszont a Föld össz-tömege csökkenne, és a Nap körüli forgás lassulna le.
A megoldás az lenne, ha hatalmas hálókat feszítenénk ki, és elkapnánk a jó irányból érkező meteorokat és aszteroidákat, amik megpörgetnék egy kicsit a bolygót. Mint amikor meghajtom a gyerekkel a forgó körhintát.
Az akkor is felgyorsul, ha a gyerek bemegy a közepére, és lelassul, ha kifelé nyújtja a kezét. Lehet, hogy le kellene bontani a magas toronyházakat (behúzni a föld "kezét"), s visszagyorsulnánk.
Lehet, hogy a dinoszauruszok nem a porfelhőtől haltak meg, hanem csak elszédültek, amikor a Földbe ütköző kisbolygó megpörgette a Földet?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése