Azon gondolkoztam, mi az, hogy virtuális valóság. Hol a határa a virtuális és a valós világ között? Van, akinek a virtuális valósághoz 3D sisak és mozgásérzékelők kellenek, hogy egy számítógép rajzolt világot vetítsen a szeme elé. Szerintem a mozi is virtuális valóság. Egy nem valódi helyzet, nem valódi történet, kitalátum, amibe ugyanúgy bele tudom képzelni magam, mint a valóságba. Sőt, az álom is virtuális valóság. Más dimenzió? És ha tovább megyek, a parancssoros, szöveges kalandjátékok, mindenféle grafika nélkül is virtuális valóságok. Ahol azt írja a gép: "Hősöd most egy nagy terembe ért. Van itt kapcsoló, lámpa, asztal, és egy darab papír a földön. Mit teszel?" Ugye ugye, lehet úgy virtuális valóságot csinálni, hogy sem szemüveg, sem mozgásérzékelő, sem jó grafika sem combos számítógép nem kell hozzá.
Mióta van virtuális valóság? Nehéz lenne megmondani. Szerintem a könyvek, regények is mind virtuális valóságok. Fiction. Kitaláció. Nem-való ál-valóság. Emlékszem, gyerekkoromban ott ültem én is Bovaryné szobájában, és az ablakon kibámulva lestem, telik-e az idő.
Vajon az ősember korában volt már virtuális valóság? A barlangrajz előtt elképzelték azt a lehetséges nagy fogást?
2 megjegyzés:
Emléxel még a Szakadt Csöves '88 című karakteres játékra 1989-ből? Nagyon primitív... de nyomtuk 1000-el a CGA monitoron + az XT-ken... :)
Virtuális valóság = emberi fantázia
Becsukod a szemed, és elindítod...
Engeded szárnyalni.
álom
könyv
festészet
grafika
film
számítógépes játék
Megjegyzés küldése