2010. június 4., péntek

Menedzsment és vállalkozás

Pár napja olvasom Druckert, és az olvasónaplómba felírtam egy kérdést annak kapcsán, amit olvastam. Ez olyan kérdés, amire nem reméltem választ, de legalábbis nem az elkövetkezõ pár évben. Amolyan költõi kérdés volt.

Drucker arról ír, hogy mindenféle szervezetet azonos módon, hasonló eszközökkel kell vezetni. Legyen az egy vállalat, közintézmény, kórház, vagy egyház. A céljaik különbözõek, a vállalat profitot termel, a közintézmény közösségi feladatokat lát el, a kórház gyógyít, stb. De a vezetés feladata mindegyikben az, hogy az alkalmazottakat hatékonyan, a célok elérése irányában vezesse. Bérszámfejt, munkát ad, ellenõriz, kiszolgál. Ezek a funkciók közösek.

Aztán arról beszél, hogy menedzselni már meglévõ dolgokat lehet. Lehetõleg olyan dolgokat, amik nem változnak. Az induló vállalkozások viszont változnak (az ötletre hirtelen alakul egy szervezet, ami növekszik, nem lehet változatlan), és mikor felépült a szervezet, azt menedzselni kell. Az induló vállalkozások legtöbbike - szerinte - azért bukik, mert nem tudják magukat menedzselni. (Az innovátor és a vezetõ nem azonos.)

Aztán, ami a legfontosabb, kimondja, hogy a meglévõ, menedzselt szervezetek letûnnek, ha nem újulnak meg, ha nincs fejlõdés, innováció. És az új cégek is buknak, ha nem menedzselnek. El tudom hinni. De akkor hogy maradhattak fenn olyan szervezetek, mint az állam, vagy az egyház?

Ezek alapján a kérdésem a következõ volt: Ha egy olyan konzervatív szervezet, mint az egyház, nem újít, akkor a híveknek lassan el kell tûnniük. Hogyan újul meg az egyház?

Erre tegnap este hallgatom a rádiót, és hallom: Finnországban megválasztották az elsõ nõi püspököt. 20 éve vannak nõi papok, de most elsõként fogadak el valakit magasabb egyházi tisztségbe. Ezek szerint így újul meg.

Nincsenek megjegyzések: