Jókat ír Douglas Rushkoff a Get Back in the Box c. könyvében. Most amire megint felizgultam, az volt, hogy miért nem érdemes távolkeletre vinni a gyártást. Ez nekem is fájó pont, mert megszűnnek a helyi állások, a helyi ipar és kompetencia elsorvad. Szerinte a vezetőnek ott kell lennie, ahol a dolgok történnek, mert ha nincs ott, akkor csak excel táblát vezet, és nem gyártást. Ráadásul van abban egy nagy adag romantika, kellemes érzés, mikor a vezető felmegy az irodájába, és végig kell mennie a gyártósorokon, az üzemcsarnokon, de legalább a telefonoskisasszonyokon, és érzi a gyár szagát. Ez teljesen kimarad, ha messzire viszik a gyártást. Azt írja, egyetlen egy esetben indokolt és tudná elfogadni a gyár messzi telepítését, ha a munka és a gyár büdös lenne.
Na szerintem itt van a kutya elásva. Az átlagos vezető, akinek mindegy, hogy bankot vezet, vagy kórházat, vagy gyárat, mindenféle munka büdös, és azért viteti jó messzire a gyártást, nehogy kiderüljön, hogy a vállalat eredeti kompetenciájához még csak hozzá se tud szagolni. A kínai munkaerő, meg hiába kiskorú, meg alulfizetett, meg büdös rabszolga, legalább jó messze van, és innen nem érzik.
Majd ha elfogy az olaj, amivel a kínai bóvlit idehozzák, majd akkor lesz szükség megint szakemberekre, meg igazi vezetőkre. Mert az, aki nem ért ahhoz az iparághoz, ahol vezetőnek nevezi magát, az nem igazi vezető. Az excel tábla bűvész maximum, és nem érdemli meg a vezetői bónuszokat sem.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése