2008. június 26., csütörtök

Éjfél előtti alvás

Igéret szép szó, ha betartják, úgy jó. Szokták mondani. Igértem volt, hogy szösszenek egyet az alvásról, csak járt az agyam, most már nem tudom pontosan, hogy volt, azaz valahogy úgy...

Szokták mondani, hogy az éjfél előtti alvás a fontos, akkor regenerálódik a szervezet. Próbáltam rájönni, miért.
1) Mert akkor sokat tudunk aludni. Minél hamarabb lefekszünk, annál többet - tiszta, nem?
2) Szerintem van valamit csinálni a sötéttel is. Mikor süt a nap, rezgéseivel magasabb energiaszinten tart mindent, ami élő (talán a köveket is, akiknek olyan alacsony a tudati szintjük, hogy nem tudnak önmagukról). Nappal a nap éltet. Este a sugárzás, meg a mindenféle rezgés, ami stimulál, mondjuk a sejteket, lecsökken, ekkor lehet igazán pihenni. Ha igazán ki akarod pihenni magad, akkor aludj, mikor lemegy a nap. Igy maximalizálhatod a pihenést.

Na most ebből adódik a szólás, szerintem: mondjuk (Magyarországon) lemegy a nap fél10kor, menj aludni 10kor, reggel hatig megvan a 8 óra alvás alacsony energiaszinten. Ha 12kor mész aludni, mindegy, hogy 6kor kelsz vagy 8kor, sötétben, nap serkentő hatása nélkül csak 6 órát tudsz aludni. Szóval a szólás arra buzdít, hogy maximalizáld a sötétben való alvást.

Kérdés: mi a helyzet, ha az ember fia olyan országba téved, ahol 1-2 óra csak a sötét? Itt fél1kor lesz valamennyire sötét, OK, nap nincs, nem bizergeti a sejteket, elvileg lehet alacsonyabb energiaszintre menni, pihenni, de fél3-3 között már fent van. Maximalizálni a sötétben alvást úgy lehet, hogy fél1kor ágyba kerülsz.

Ha ez így van,
1) nem lehet rendesen, sötétben eleget aludni itt fenn élszakon
2) butaság az éjfél előtti szólást szigorúan értelmezni, mert a sötétben alvás a lényeg, nem az éjfél előtt
3) viccesen visszakérdezhetek: vajon a magyar vagy finn órát kell figyelembe venni az éjfél előtti alváshoz, ha be akarom tartani? Akár csalhatok is mindig arra az időzónára gondolva, ahol még nincs éjfél.

A sötétben való alvás pedig fontos, mert akkor termelődik a szervezetben a melatonin (vagy melanin?), ami részt vesz valamiben, most hadd ne keressek rá, de öszefügg a sejtképződéssel, az agy regenerálódásával, a sebek gyógyulásával (hisztamin?), a bőr fiatalságának megőrzésével. (Melanomások aludjanak akkor, amikor a nap nem süt - bár ők épp akkor mehetnek napfényre, heh, ez nem paradigma, hanem paradoxon, vagy dilemma.)

Kell a szervezetnek a sötét-világos váltakozás. Szerintem itt Finnországban a dolog egy kicsit el van csúszva, itt télen 3-4 óra a világos, nyáron meg a sötét ennyi. Várjak télig, amig elegendő melatonint termelek? Összefügg a depresszióval is, ezért lehetnek a finnek ennyire a depressziólista élén (ma olvasom, hogy mielenterveys - lelki egészség mennyire fontos, ahogy van orvos, fogorvos, jár a lélkekdoki is mindenkinek), a magyarok mögött. A magyar listavezetést nem magyarázza az elmélet.

Naszóval, ha a nap éltető sugarai megrezgetik a világot, és magasabb energiaszinten tartják, akkor előle elbújni holmi sötétítő függönyökkel nem lehet, a nap sugara átterjed mindenen, mert minden rezeg, a függöny is, hiába black-out függöny meg minden. Itt egyszerűen nem lehet kipihenni magunkat, magyar génekkel legalábbis. Lehet, hogy a finn testvéreink már alkalmazkodtak genetikailag, nekik aktív a nyár, és majd pihennek télen. Lehet, el kellene finnesednem, vagy mehetek innen, mert aludni, a függöny, meg a macskagyökér, meg a cickafark, meg a mittoménmi tea ellenére is szenvedés, amint azt a mai példa is mutatja.

Ne legyen igazam!

Ha befizetsz 100 EUR-t, reggel 4kor küldöm a hírlevélben a következő okosságot. :)

2 megjegyzés:

Erika, aka Maci írta...

hm, lehet, hogy szervezet kerdese is? en csak negy eve elek eszakon, de az este is ugy elaludtam 9 elott minden sotetito fuggony nelkul, hogy a reggel fel nyolcig aludtam - na jo, parszor felebredtem vecezni meg inni. de ilyenkor legtobbszor gond nelkul vissza is alszom rogton.

de az meg nem derult ki szamomra, hogy vegul van-e sotetito fuggonyod? :) vagy az elmelet alapjan ugy dontottel, folosleges befektetes?

Unknown írta...

http://www.dunlopillo.hu/alvas_hasznos_tudnivalok.shtml

Ide le van írva, hogy mit is jelent pontosan az éjfél előtti alvás...