Elfogyott a túrórudim. Mármint a friss, mert a fagyon van még vagy 2-3 teljes bontatlan csomag, amiben 10-10. Jaj jaj, most mi lesz? Nem valami diétás, de étrendkiegészítõnek esti éhség csillapítására jó. Persze kiütéseket okoz, de azért jó, talán valami adalékanyag, vagy tartósító van benne. Szerintem ezért pöttyös a neve...
Nézem az egyik finn kollégámat, valami fogyókúrás port ebédel. Kb 20 gramm por a tálba, bele 2 dl víz, és minden nap ezt ebédeli. Mi a spanyollal esszük a házi kosztot, én még salátát is hozok, mert valami kell a lasagne-hoz. Mondom, hogy erősen meg kell emberelnem magam, hogy ezt a kecske kaját meg tudjam enni. Mire kiderül, hogy a finneknek a saláta "nyúl-eledel". A spanyol egészségtelenül eszik, valami tészta, vagy darálthúsos penne, vagy lasagne, vagy pizza szelet, utána proteines puding. A finn kolléga meg a porai mellé néha benyom egy mandarint vagy almát.
Szerintem fogyni úgy lehet, hogy mindent eszek, még túrórudit, vagy a mézzel átitatott baklavát is, csak keveset. Így minden anyag bejut a szervezetbe, ami a fehérjék és egyéb anyagok előállításához kell, csak kevesebb. Van valami Libig minimum törvénye, a legszűkösebben rendelkezésre álló elem (építőanyag) határozza meg, hogy a szervezet (növény) mennyi fehérjét tud előállítani, és milyen sebességgel tud növekedni. Ezt már meséltem? Hiába van meg a termőföldben minden, ha pl a foszfor hiányzik, annak a mennyiségével lehet szabályozni, milyen gyorsan növekedjen.
Erről eszembe jut, hogy az én növényeim otthon, a lakásban, meg a kertben is, nem hajlandóak nőni, elvetem a bazsalikom/petrezselyem magot, és semmi, ma is ott áll 1-2 centisen 2 hónap után, hiába locsolom. Valamit a locsolóvízen keresztül adnak itt a növénynek, amit nem tudok, s ezért semmi nem hajt, nem növekszik nálam.
Gondolom a fenti igaz az emberi táplálkozásra is, ha valami teljesen hiányzik (pl szénhidrát, zsír), vagy nagyon egyoldalú az étkezés, és csak egyfajta nyersanyag megy be a szervezetbe, akkor az nem tud minden fehérjét felépíteni, és valami hiány lesz belül.
Na én ezért is eszek mindent. Én csak a kalóriára figyelek, nem számolom sem a zsír, sem a proteint mennyiségét. Persze, egy idő után beáll, hogy ha jól is akarok lakni 2000 kilokalóriából, akkor nem szabad túl sok zsírosat, vagy ami jobban fáj, túl sok sajtot enni, mert azokkal elszáll a kalória. Meg a cukrossal is.
Ezt már meg akartam mutatni. Ilyen kis spirálfüzetekben vezetem, hogy mit eszek, mennyi kalória, és mennyit mozgok. A kaját ha lehet leolvasom a címkérõl, ha magam fõzöm, akkor kis mérlegen kimérem a hozzávalókat. A ma reggeli szendvicsem például 30g kenyér (75kcal), 28g hummusz (100kcal), 2 szelet azaz 32g sonka (35kcal) 32g sajt (120kcal) paprika (20kcal) volt, az összesen 350 kcal. Megbecsülöm a sportot is, a gyaloglás az én súlyommal kb 95 kcal/km, az úszás 38kcal/100m, a squash-sal bajban vagyok, mert nagy a szórása, de 1 órás laza öregemberes játékra cserékkel 400-500 kcal körül számolok, attól függõen, hogy mennyire rohantam és izzadtam, és a teljes órának hány százalékában játszottam. A szexre is szoktam beírni, már ha van olyan... :)
Íme néhány saját komment a füzetek hátuljáról:
- KCAL-napló 2016 május 10-tõl (111.5kg)
- Cél: 2016 végéig megtartani a 102 kg-ot, esetleg lassan 100-ra fogyni.
- Nagy a pocakom. Tovább kellene fogyni.
- Nehéz betartani a 2100-2200 kcal-t (2500 könnyen lemegy)
- Új cél: (2017) május végéig 95kg.
- 2017 április: már az is elég, ha nem megyek vissza 100 fölé
- Update: 2017 nyár végén még mindig 100kg fölött vagyok
- 2018 aug: megtartani a 97kg-ot. Év végére 95.
A negyedik kötet most nincs itt, de az excelemben benne van a lényeg:
- mennyi volt a reggeli súlyom (evés elõtt, ruha nélkül)
- mennyi volt az aznap elfogyasztott kalória
- mennyi volt az aznap elégetett kalória (mozgás fajta szerint, külön gyaloglás, úszás, squash, egyéb)
- és a megjegyzések, hol fájt, mennyit kirándultam/úsztam, néha az is, hogy kivel találkoztam és hol jártam. Azt is beírom, ha lefekvés elõtt vagy után rámjön a zabálás.
Akkor amikor elkezdtem nagyon gyengusz lehettem, mert kb 2050kcal votl az a napi kalória mennyiség, aminél tartottam a súlyom, se nem fogytam, se nem híztam. Most ez az érték kb 2300kcal, tehát kicsit többet ehetek. A magyarázat az lehet, hogy az izom, most már elvileg több van, többet éget el.
A súlyom eléggé hullámzik, de most megint 100 alatt vagyok, és már nem szeretném visszahízni, mert könnyebben mozgok, meg minden. Pocak még van, sajnos, a tokám is megvan... És az akaraterőm sem annyira erős, hogy az esti falás-rohamokkal meg tudjon birkózni. A zéró kóla segít, mert feltölt, de nem tudom mennyire máj- és gyomornyálkahártya-barát. (Az excelt egy időben hanyagoltam, elfogyott a motiváció, híztam is rendesen ez alatt, de a füzetben, talán a 3. kötetben megvannak, csak be kellene vinni - bár így utólag minek rágódni rajta?) Igen, benne van, ez itt lent 2017 február. 104,5 kiló voltam. Kiemelések tõlem.
Ha van tapasztalatotok, akkor hasonlítsátok össze az enyémmel. Kommentelni nem kell, csak ha nem bírod magadban tartani.




Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése