2009. szeptember 14., hétfő

Másodlagos piac

Drága ebben az országban minden. A kaja, a műszaki cucc, a múzeum, minden. Talán azért, mert sok a tőzsdemilliomos, amikor a tech szárnyalt, halomra keresték magukat Nokia opciókkal, soknak hajója, mit hajója, yachtja van, és most mikor kicsit szorítani kell az övön, akkor is a felhalmozott vagyonból van mit eladni, meg tudnak venni drága dolgokat, és ettől felmentek az árak. Pl 55 nm lakás a külvárosban 50 millió forint, 85-ben épült emeletes házban. Egy múzeumi belépő, ahol 3 tárgy van kiállíytva, meg a falon 5-6 A3-as méretű ismertető, 5-8 EUR. Rengeteg.

Vagy vegyük a kerékpár árakat: 5-600 EUR alatt semmit sem kapni, na jó, fapados boltban 250-ért a tesco gazdaságos váltó nélüli parasztbicikli, de a jobb szamár 1000 felett kezdődik.

Hamarosan tanúi lehetünk annak, ahogy kialakul a másodlagos piac: lesz egy piac a gazdagoknak, ahol minden csili-vili, és lesz egy a szegényeknek - itt már erősen beszélnek a szegénységről, az egyik párt neve "A szegények oldalán" (köyhien asialla) - ahol olcsón lehet hozzájutni a gazdagok levetett dolgaihoz, nem véletlen népszerű itt a zsibvásár, egyesek 5-10 eurót képesek fizetni azért, hogy bent a vásáron olcsó használt ruhákat, limlomot vegyen.

Ma láttam ennek a másodlagos piacnak az első komoly jelét: használt kerékpárokat láttam boltban, felpofozott, használható, rozsdamentes állapotban, és az árak valahogy így alakultak: 37, 54, 42, 69, 35 (ez egy kisebb méret volt), és 53. Szóval durván tizede a bolti áraknak. Nem mernék megesküdni, hogy ezek ne "talált" tárgyak lennének, mindenesetre ez nem annak a csilivili rétegnek szól, hanem annak, aki oda be már irigykedni se jár be.

(Orvos is kettő féle van, a magán, ha meg tudod fizetni, és a városi, ahova meg szinte lehetetlen bejutni, mert reggel be kell telefonálni, és mikor 20 perc "olette jonossa, nierikő", vagyis "sor van előtted, várj" után végre felveszi a kezelő, akkor már minden szabad időpont elfogyott mára, holnapra foglalni nem lehet, csak holnap reggel újra telefonálni. Azt már mondtam, hogy az infarktusos utas miatt leszálló repülőhöz a mentő 90 perc után ért ki? Éljen a szociális társadalom, éljen az ITIL alapú kiszolgálás, ahol az IT support indiában veszi fel a telefont, és nemcsak finnül, de még angolul is alig tud, és ahol a telefonszolgáltató és a bank telefonos szolgálatán is 20 percet kell várni, és a nyelviskolába, uszodába, satöbbi helyekre szintúgy nem lehet bejutni, mert telefonon kell 12 és 1 között, s akkor is sorban állsz.)

Nincsenek megjegyzések: